CEL

Głównym celem projektu DESING DOLNOŚLĄSKI jest tworzenie i reanimacja dolnośląskiej tradycji wzornictwa artystycznego, dekoracji i ornamentyki – przetworzenie go w nowoczesny sposób i próba wykorzystywania go w dzisiejszym, współczesnym wzornictwie oraz w projektowaniu ubiorui przedmiotów powszechnego użytku. Celem projektu jest także stworzenie prototypów wzorów i projektów przedmiotów z wykorzystaniem zaprojektowanych motywów.


Efektem końcowym projektu będą nowo zaprojektowane przedmioty, które zostaną pokazane mieszkańcom Wrocławia podczas wystawy kończącej projekt.


Projekt ma na celu propagowanie, uwrażliwianie i upowszechnianie ludowej kultury regionalnej w sposób, który  na stałe wpisze się w świadomość i tożsamość mieszkańca Dolnego Śląska.
Trudno uwierzyć, że tak bogata regionalna tradycja polskiego designu, wzornictwa, dekoracji i ornamentyki, tradycja wykorzystywania konkretnych materiałów i narzędzi - przestała praktycznie istnieć. Oczywiście widzimy pewny odwrót tej tendencji, przebojem teraz są awangardowe projekty inspirowane ludowym wzornictwem - jednak wciąż jest to chwilowa moda, proste i dość banalne przeniesienie znaków graficznych, a nie zakorzeniona świadomość dolnośląskiej tradycji, ducha i charakteru kultury, w której żyjemy.

Wciąż brak w mentalności Dolnoślązaka powszechnego sięgania i wybierania świadomie zaprojektowanych oraz  osadzonych w kulturze regionalnej produktów, rozpoznawania i nazywania charakteru wzornictwa dolnośląskiego. Jest to spowodowane nie tylko brakiem produktów, które nie są tworzone, ale także brakiem projektów i akcji podejmujących budowanie dumy z bogatej tradycji polskiej i dolnośląskiej kultury. Powszechny jest też brak świadomości jej bogactwa, z której możemy czerpać, z którego mogą czerpać też kolejne pokolenia młodych artystów, projektantów, grafików. Konieczne jest więc przetworzenie i przeniesienie pewnych tradycji na grunt współczesny, aby stały się one praktyczne, bardziej przystępne i powszechnie używane.