badania i opracowania: współczesna ludowość - Joanna Klimas i Arkadius

Patrząc na to, co działo się w światowej modzie na przestrzeni kilku ostatnich dekad, widać wyraźnie, że motywy ludowe i folklorystyczne są jednym z ulubionych wątków wykorzystywanych przez projektantów. Co kilka sezonów na wybiegach Paryża, Mediolanu czy Londynu pojawiają się kolekcje inspirowane sztuką etniczną, bogatą carską Rosją, orientalnymi wzorami ze Wschodu, czy bałkańskimi wzorami ludowymi.

A w Polsce? W najnowszej, polskiej historii  sztuki i mody folklor pojawiał się dość rzadko i raczej przypadkowo, choć obecnie z dużym impetem wraca na niego moda.  Trzeba na pewno przypomnieć spektakularną twórczość Arkadiusa, który rozwinął karierę w Londynie na początku lat dwutysięcznych, ale urodził się na Lubelszczyźnie, gdzie do dziś żywy jest specyficznie polski kult obrazów maryjnych. W kolekcjach Arkadiusa pojawiły się m.in. ogromne instalacje nawiązujące do przedstawiań Matki Boskiej i jej sukni, a także wiejskie chusty, wiklinowe kosze, słoma, koronki, wycinanki czy koguty.

Ciekawą próbą nawiązania i powrotu do ludowości była Joanna Klimas - jesień/zima 2010 – 2011. W przeciwieństwie do Arkadiusa jest to moda bardziej codzienna i do noszenia na co dzień. Jest to próba przetworzenia ludowości tak, by mogła stać się motywem nowoczesnej, miejskiej kolekcji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz