badania i opracowania: strój dolnośląski - HAFTY

 W stroju dolnośląskim haftami przystrajane były przede wszystkim kobiece zapaski i noszone na ramionach chustki oraz męskie kamizelki. Paradoksalnie natomiast, na czepcach, będących najkosztowniejszym i najbardziej zdobnym elementem damskiej odzieży haft (wykonywany nicią metalową lub jedwabną) znajdował swe zastosowanie tylko w małym stopniu. Funkcje zdobnicze pełniły w tym przypadku głównie same tkaniny (brokaty broszowane nićmi metalowymi lub wzorzyste materie jedwabne i aksamitne), przystrajane dodatkowo naszyciami z bajorka, cekinów, szkiełek i różnorodnych ozdobnych blaszek.

Białe, płócienne zapaski i chustki zdobiły skomplikowane i pracochłonne hafty białe. Na zapaskach rozmieszczano je pasowo wzdłuż trzech boków, na chustkach wzdłuż dwóch. Największe motywy (duże bukiety kwiatowe, zwykle osadzone w ozdobnych naczyniach o esowato wygiętych uchach) znajdowały się zawsze na dwóch narożach zapaski i jednym chustki.

Na kamizelkach męskich haft rozmieszczano na ich przodach (motywy rozłożone pasowo wzdłuż ich pionowej i dolnej krawędzi). Tworzyły je podłużne, kwiatowe, wielokolorowe, delikatne w rysunku, zminiaturyzowane, naturalistyczne elementy, wykonane jedwabną nitką.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz