zakres i przedmiot badań i opracowań


Projekt, które realizuję poprzedzam badaniami i poszukiwaniami. W tym poście chciałam uściślić zakres moich poszukiwań oraz opisać dokładnie, co jest przedmiotem moich badań i inspiracji, na czym bazuje projektując nowe wzory i tworząc projekty.
Badając sztukę i kulturę Dolnego śląska rozważałam jego geograficzne położenie oraz historyczne okresy. Obecnie w skład  DŚ wchodzą województwo dolnośląskie, lubuskiego i opolskiego, a także  niewielkie skrawki również w województwa wielkopolskiego.


Dolny Śląsk to kraina ta związana jest ze słowiańskim plemieniem Ślężan, początkowo zgrupowanym w okolicach góry Ślęży (koło Wrocławia), od których (prawdopodobnie) wywodzi się nazwa Śląsk i prawdopodobnie z germańskim plemieniem Silingów, którzy być może zamieszkiwali Dolny Śląsk (lub jego okolice) do ok. II wieku n.e. Południową granicę polskiego Dolnego Śląska wyznaczają wododziałowe grzbiety Sudetów na pograniczu polsko-czeskim, zachodnią granicę od 1945 stanowi Nysa Łużyck], północną pradolina Baryczy i południowe rubieże Wielkopolski (Poznańskiego i Kaliskiego). Granicę wschodnią stanowiła kiedyś leśna przesieka, jednak obecnie biegnie ona wzdłuż doliny dolnej Nysy Kłodzkiej, doliny Stobrawy przez Namysłów i Syców do Wzgórz Trzebnickich i źródeł Baryczy.

Część dawnej pruskiej prowincji Śląsk, która leży obecnie na terytorium często zalicza się również do Dolnego Śląska pomimo, iż historycznie należał do Łużyc. Obszar ten włączono w czasie reformy administracyjnej Prus w 1815 do śląskiej jednostki administracyjnej.Niezależnie od historycznych granic tej krainy, obecnie pojęcie Dolny Śląsk bywa utożsamiane z województwem dolnośląskim zarówno potocznie, co z jednej strony oznacza włączanie fragmentów Łużyc, czy Ziemi Kłodzkiej, a z drugiej wyłączanie fragmentów historycznego Dolnego Śląska leżących w innych jednostkach administracyjnych.

W projekcie będę się inspirować tradycyjnym strojem i wzornictwem ludowym. Na obszarze Dolnego Śląska występuje kilka rodzajów tradycyjnego stroju ludowego: strój jeleniogórski, strój kaczawsko - nadbobrzański, strój karkonoski, strój kłodzki, strój wałbrzyski, strój wrocławski, stroje głogowskie, strój z rejonu Nysy.
Zakres swoich poszukiwań i inspiracji postanowiłam poszerzyć też na pozostałe obszary Śląska, o stroje cieszyńskie, pszczyńskie oraz stroje raciborskie, stroje Górali Śląskich i stroje Lachów Śląskich. Na terenie Śląska występują także stroje ludowe lubuskie, bamberskie i biskupińskie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz